Заведението в Созопол, което се прочу с такса "Празен стол", ще остане без звезди и ще бъде санкционирано с глоба от 1000 до 30 000 лева.
"Начисляването на такава такса е недопустимо. Това вреди на българския туризъм. При подобни нарушения на обществения ред потърпевшите непременно трябва да сигнализират органите на МВР. Извършените проверки показаха, че въпросното заведение отговаря на категоризацията си - 2 звезди. Освен санкцията от страна на КЗП, от Министерството на туризма предвиждаме и задействане на процедура по отнемане на звезди". Това заяви пред Bulgaria ON AIR министърът на туризма Николина Ангелкова.
Комисията за защита на потребителите (КЗП) ще наложи глоба на ресторанта в Созопол, който включи такса "Празен стол" в сметката на свои клиенти.
Скандалът избухна, след като един от тях публикува касов бон, в който освен консумираните храни и напитки, бяха включени и по 20 лв. за незает стол на масата - за предварително резервирани места. Така клиентите трябвало да платят допълнително 80 лв.
Пред Bulgaria ON AIR собственикът на заведението Тони Матеев се оправда, че това било единичен случай.
Министърът на туризма бе категорична, че дори и след края на летния сезон разчистването на незаконни обекти по българското Черноморие ще продължи, като целта е обликът на курортите ни изцяло да се промени.
"Морето в момента е абсолютно чисто, изградени са редица пречиствателни станции и непрестанно се вземат проби за измерване чистотата на водата", обясни още Ангелкова.
Председателят на Комисията за защита на потребителите Димитър Маргаритов също коментира скандала в Созопол.
"Ако преддоговорните отношения и условия са поставени по категоричен и ясен начин, то търговецът е в правото си да сключи сделката с потребителя. Но ако търговецът целенасочено премълчи част от условията, то той е в нарушение", каза той в студиото на "България сутрин".
"Санкциите, които ще бъдат наложени на ресторантьора, могат да бъдат от 1000 до 30 000 лв. за нелоялно търговско поведение, а при второ подобно нарушение - до 50 000 лева. Могат да бъдат предявени определени условия преди сключването на сделката, но не може всеки да си измисля такси", категоричен бе Маргаритов.
По негови думи проверките на комисията показват, че нарушенията по Черноморието намаляват, въпреки че не всичко е изрядно.
"От началото на сезона сме направили около 2500 проверки и сме написали близо 150 акта. Сезонът минава добре. Тежки нарушения няма. Да се надяваме, че така и ще продължи", отбеляза той.

De Beers спира производството в основната си диамантена мина в Южна Африка
Анкета: Как да диверсифицираме инвестициите в технологични компании?
Wall Street е на червено, а петролът поскъпна рязко поради напрежението за Ормузкия проток
ЕК планира да мобилизира близо 900 млн. евро за възстановяване на Ивицата Газа
Ще има ли ефект административна забрана за социалните мрежи за деца?
Иван Шишков: Нередностите в пътното строителство не са само при мантинелите
Щитовидната жлеза и храненето - основни правила
Учени създават щит срещу радиацията след магнитни бури
Късна емисия
Паника! Меси стресна Аржентина
Баена се закани Испания да неутрализира „бурята“ в атаката на Франция
Ас на Франция призна: Нямаме план анти Ямал
Първата ракета на България разби водачката в схемата в Рим
Сексбомба утешава ас на Реал + СНИМКИ
Мистерия! Внезапно почина отстраненият от Мондиал 2026 съдия
Таро карта за 14 юли, вторник – Тройка чаши
Идват горещниците: старо поверие разкрива каква ще бъде зимата
Дневен хороскоп за 14 юли, вторник
Традиционна агнешка чорба за Света Марина
Италианска шоколадова торта с череши
Михаил Билалов за „Под прикритие“: Новият сезон ще бъде изключително добър
Всяка десета нова кола в България е електрическа
Летни работилници в библиотеката
Нов регламент: Мигащите стопове при аварийно спиране стават задължителни за новите коли в ЕС
Ученици от Хуманитарната гимназия успешно преминаха стажа си във Варненския апелативен съд
4 нови камиона ще бъдат включени в почистването на Варна и курортите
Продължава издаването на заповедите за премахване на незаконни постройки в "Баба Алино"
Има ли живот на Gliese 3378b: Уникална суперземя на 25 светлинни години от нас
Седем години в Космоса: Какви открития направи руската обсерватория „Спектър-РГ“
Назрява война между хора и слонове за територия в африканската савана
Китайски космически апарат се приближи до мистериозен обект близо до Земята
ЕКА ще търси следи от древен живот в глинени находища на Марс
Разкриха мистерията с масовата смърт на морски обитатели в Австралия